Fairtrade Foundation

Fairtrade Foundation
İngiltere merkezli bir kuruluş olan Fairtrade Foundation (Adil Ticaret Vakfı), kar amacı gütmeyen bir organizasyon olup temelde şu görevleri yerine getirmeye çalışmaktadır:
1. İngiltere´de FAIRTRADE (Adil Ticaret) işaretinin kullanımı ile ilgili lisanslama hizmeti sunmak.
2. Fairtrade etiketi taşıyan ürünlere olan talebin artmasına yardımcı olmak ve üreticilerin tüccarlara ve perakendecilere satış yapmalarını sağlamak.
3. Üretici örgütlerini ve ağlarını desteklemek için yeni ortaklar ile çalışmanın yollarını aramak.
4. Fairtrade´e olan ihtiyaç ve Fairtrade´in adil ticaret yapmadaki önemli rolü hakkında farkındalık yaratmak.
 
Fairtrade Nedir?
Fairtrade kavramı, daha iyi fiyatlar, iyi çalışma koşulları, yerel sürdürülebilirlik ve gelişmekte olan dünyada çiftçiler ve çalışanlar için geçerli olması gereken adil ticaret şartlarını içine almaktadır. Fairtrade normal şartlarda en fakir ve en zayıf üreticilere karşı ayrımcılık yapan geleneksel ticaretteki adaletsizlikleri ortadan kaldırmaktadır. Onların kendi konumlarını iyileştirmelerini ve yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlamaktadır.
 
Fairtrade Foundation ‘ın Görev ve Sorumlulukları
Fairtrade Foundation ‘ın vizyonu tüm üreticilerin güvenli ve sürdürülebilir geçim kaynaklarından yararlanabileceği, potansiyellerini yerine getirebilecekleri ve geleceklerine karar verebilecekleri bir dünya inşa etmektir. Bu vizyona giden yolda edindiği misyon ise şu konuları kapsamaktadır:
- Olumsuz çalışma şartlarına sahip çiftçileri ve işçileri tüketicilerle bir araya getirmek.
- Daha adil ticaret koşullarını teşvik etmek.
- Çiftçilerin ve işçilerin yoksullukla mücadele etmelerini sağlamak.

Fairtrade Foundation ,  hem şirketler hem de gıdaları yetiştiren çiftçiler ve işçiler için sosyal, ekonomik ve çevresel standartları belirlemektedir. Ayrıca, bu standartların, tedarik zincirinin bir parçası olan çiftçiler, işçiler ve şirketler tarafından karşılandığını bağımsız olarak denetlemektedir. Bununla beraber, tüketicilerin de bunu görebilmesi için denetlemeleri geçen ürünlerin üzerine FAIRTRADE işareti konulmaktadır. 

KAYIT FORMU

Sudz 19'a katılmak için lütfen formu doldurun.